Yanak Dolgusu

Ameliyatsız yanak estetiği yöntemlerinden biri olan yanak dolgusu ile yüz hatlarının daha belirgin ve daha orantılı olması mümkündür. Bıçak altına yatmayı gerektirmeden yanakların daha dolgun ve çekici gözükmesini sağladığı için sık tercih edilen bir estetik müdahaledir.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak dolgusu, doğuştan yanakların yeterince dolgun olmaması nedeniyle veya yaşlanmanın olağan bir sonucu olarak yanakların hacim kaybetmesi neticesinde oluşan yanak kusurlarının iyileştirilmesidir. Genellikle dolgun ve belirgin yanaklar gençlik ile bağdaştırılırken, zayıf ve çökük yanaklar yaşlılık ile bağdaştırılır. Bu nedenle birçok kişi yanaklarını daha dolgun bir forma kavuşturmak amacıyla estetik müdahalelere başvurur.

Yanak dolgusunda işlem yapılan bölge elmacık kemiklerinin üstü ve etrafıdır. Elmacık kemiklerine gerekli dolgu maddesi enjekte edildiği zaman yüzde doğal olarak bir toparlanma meydana gelir. Yanaklar çöktüğü zaman yüzün şeklinde de bozulma meydana gelir. Bu bölgenin daha dolgun hale getirilmesi ile yüz olması gereken şekle ve forma kavuşur. Yanaklardaki sarkmalar ve hacim kayıpları ile beraber kırışıklıklar giderildiği için doğal olarak gençleşme meydana gelmektedir.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak dolgusu estetiği yaptırmadan önce mutlaka doktorunuzla detaylı bir görüşme yapmalısınız. Konsültasyon esnasında siz işlem ile beklentilerinizi doktorunuza doğru bir şekilde ifade etmelisiniz; doktorunuz ise sizi işlemin sonuçları ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilgilendirmelidir. Böylece işlemden en üst düzey verim almanız sağlanabilir. Ayrıca işlemin size uygun olmaması durumunda prosedür iptal edilir.

İşlemden birkaç hafta önce aspirin ve kan sulandırıcı etkisi olan bitki çaylarını tüketmeyi bırakmalısınız. Aslında en doğrusu işlemden önceki bu süreçte hiçbir takviye kullanmamaktır. Ayrıca kronik hastalıklarınız ve düzenli kullandığınız ilaçlarınız var ise doktorunuzu bu konuda da bilgilendirmelisiniz.

İşlem esnasında ise steril bir ortama alınırsınız ve işlemden önce doktorunuz ağrı ve acı duymanızı önlemek amacıyla işlem bölgesine topikal anestezik bir krem uygular. Doktorunuz enjeksiyon yardımıyla gerekli maddeleri yanağınızı zerk eder. Yaklaşık olarak 20 dakika süren bu işlem sonrasında dolgunun tamamen oturması birkaç günü bulabilir. İşlemde genel anestezi almayacağınız için eve kendi arabanızla gitmenizde herhangi bir sorun yoktur.

Yanak Dolgusunun Faydaları

Ameliyatsız yanak estetiği olduğu için diğer kesi gerektiren işlemlere göre avantajlıdır. Kısaca bahsetmek gerekirse yanak dolgusunun öne çıkan faydaları şunlardır:

 • Genel anestezi gerektirmediği için işlem sonrası evinize kendi başınıza dönebilir ve gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz.
 • Kesi gerektirmediği için işlem sonrası iyileşme süreci oldukça kısadır. Böylece işinizden ve sosyal hayatınızdan feragat etmenizi gerektirecek bir iyileşme süreci geçirmezsiniz.
 • Enfeksiyon ve komplikasyon riski yok denecek kadar azdır.
 • İşlemin etkisi 6 ay ila birkaç yıl arasında kendiliğinden geçeceği için işlemden memnun kalmadığınız takdirde endişe etmeniz gerekmez.
 • İşlem yapıldıktan sonra birkaç rötuşla işlemin etkileri iyileştirilebilir.
 • Ameliyat gerektiren estetik operasyonlara kıyasla daha hesaplıdır.

Yanak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yanak dolgusu uygulamasının etkisi kullanılan dolgu maddesine ve kişisel özelliklere göre farklılık gösterebilir. Bununla beraber genellikle 6 ay ila birkaç yıl içerisinde etkisini yitirir. Sizin cilt yapınız, yaşınız ve cinsiyetiniz bu süre üzerinde belirleyiciliği olan faktörler arasındadır. Dermal dolgu maddesinin tamamen kalcı olmamasının nedeni cilt dokusunda çözünmesidir.

Yanak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanak dolgusu uygulaması sonrası şişlik ve ödem oluşabileceği için bakım süreci önemlidir. Genel olarak yanak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Yanak dolgusu sonrası önem oluşumunu azaltmak için soğuk kompres yapılabilir. İşlem günü ve sonraki birkaç gün boyunca buz kompres uygulamak ödem miktarını azaltmak açısından faydalı olabilir.
 • Yanak dolgusu sonrası enfeksiyon riskine karşı işlemden sonra bir gün boyunca yüze su dahil olmak üzere herhangi bir şey değdirmemek, banyo yapmamak ve makyaj malzemesi kullanmamak gerekir.
 • İşlem sonrasında birkaç gün yatış pozisyonunuza da dikkat etmeniz gerekebilir. İşlemden sonra direk yüzüstü veya yan yatmak dolgu maddesine zarar verebilir. Bu nedenle birkaç gün boyunca sırt üstü uyumalısınız.
 • İşlem sonrası lazer vb. cilt bakım işlemleri yaptırmamalısınız.
 • İşlem günü kendinizi fazla yormamanız ve ağır kaldırmamanız tavsiye edilir. Böylece dolgu maddesinin yerleşmesine mani olacak hareketleri engellemiş olursunuz.

Yanak Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Yanak dolgusu estetiği genel olarak risksiz bir uygulamadır. Herhangi bir kesi içermediği için işlem sonrası ciddi bir yan etki görülmesi beklenmez. Ancak enjeksiyon yapıldığı için işlem sonrası hafif düzeyde kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu tür yan etkiler kısa süre içerisinde geçeceği için endişe edilecek sorunlar değildir. Bununla beraber az da olsa alerjik reaksiyon gelişme riski söz konusudur. Bu risk herkeste gözükmez. Ayrıca doku ölümü, dolgunun akması ve civardaki damarların zarar görmesi gibi nadir görülen ciddi yan etkiler de olabilir. Bu tür yan etkilerin riski düşüktür ancak işlem öncesi doktorunuzla olası tüm yan etkileri konuşabilirsiniz.


Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun