Saç Ekimi

Zaman içerisinde genetik, çevresel, kimyasal nedenler dolayısıyla ortaya çıkabilen saç dökülmesi veya saç seyrelmesi durumu, dünya nüfusunun önemli bir kısmını etkilemektedir. Saç dökülmesi genelde ergenlik dönemi veya 20’li yaşlardan itibaren baş gösterir ve uzun yıllar devam edebilir. Bu durumun çözülmesi adına kullanılan tıbbi tedavilerin yanı sıra, dökülen veya seyrelen saç sahasını tekrardan sağlamak için başvurulan yöntemler bütününe “saç ekimi” denmektedir.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi doğal veya sonradan gelişen nedenlerle saç dökülmesi sorununda, vücudun belli başlı yerlerinden alınan kıl köklerinin dökülme olan bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekiminde birden fazla yönteme başvurmak mümkündür ve bu yöntemler hem seyrelme hem de dökülme problemlerinde kullanılabilir.

Saç grefti denilen yapılar 1 ila 4 kadar kıl folikülü barındırır. Saç ekimi uygulamaları bu greftlerin özenle çıkarılıp özel solüsyonlarda bekletilip ilgili yerlere transfer edilmesiyle gerçekleştirilir. Hangi saç ekimi yönteminin daha iyi olduğu konusu kişinin durumuna ve saçlı bölgesindeki dökülme oranına göre değişmektedir. Doktorunuz size en uygun olan yöntemi belirledikten sonra işlemi planlayacaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kan dolaşımına sahip canlı saç kökleri olan ve ekildiği alanda tutunmayı başaran greftler hastanın kendi vücudundaki uygun bölgelerden alınarak kelliğin veya saç seyrekliğinin tecrübe edildiği bölgelere transfer edilir. Saç ekiminin ana mantığı greftlerin transferidir. Temelde mantık aynı olsa da uygulama biçimi ve kullanılan teknolojik araçlar açısından saç ekimi temelde üçe ayrılır:

1. Fut Saç Ekimi

FUT (Follicular Unit Transplantation) yani Foliküler Ünite Transplantasyonu işlemi, ilk saç ekim yöntemlerinden biridir ve 1990’lı yıllardan beri kullanılmaktadır ancak gitgide tercih edilme oranı azalmaktadır. Bazı spesifik durumlar dışında pek tercih edilmemektedir. FUT yöntemi lokal anestezi verildikten sonra saç köklerinin saçlı deriyle birlikte alınıp işlemlerden geçirildikten sonra sorunun yaşandığı kısımlara transfer edildiği bir tekniktir. Saç kökleriyle birlikte saçlı deri de bir miktarda alındığı için özel durumlar dışında tercih edilmemektedir.

2. Fue Saç Ekimi

FUE (Follicular Unit Extraction), en sık tercih edilen ve yaygın kullanılan saç ekimi yöntemlerinden biridir. FUE yönteminde bir seansta 3000 ila 7000 kadar greft ekilir. Bu yöntemde santimetrekare başına yaklaşık olarak 60 greft ekilir. Genelde donör saha olarak ense ve çevresi tercih edilerek greftler buradan alınır. Solüsyonlarda bekletildikten sonra saç dökülmesinin olduğu bölgeye orantılı bir şekilde nakledilir.

3. DHI Saç Ekimi

DHI (Direct Hair Implantation), yani Doğrudan Saç Ekimi; donör sahadan alınan greftlerin ilgili bölgeye aktarılmasıyla gerçekleştirilir. Bu uygulama choi implanter denilen kalem kullanılarak yapılır. Yeni ve oldukça etkili bir yöntemdir. Yöntemin önemli bir avantajı saçların tıraş edilmesinin zorunlu olmamasıdır. Bu nedenle uzun saçlı bireylerin tercih edebilecekleri bir uygulamadır. Yine önemli bir avantaj da kanama ihtimalinin olmamasıdır veya epey düşük olmasıdır, çünkü uygulama choi implanter kalemi kullanılarak hassas bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Saç Ekimine Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Saç ekimi işleminin gerçekleştirileceği günden 2 hafta kadar önce kan sulandırıcı ilaç, multi vitamin, alkol ve sigara kullanımının terk edilmesi önemlidir. İşlemin yapılacağı aynı günden en az 1 hafta önce bitki çayı kullanımı da bırakılmalıdır. Diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik ve akut hastalıklarla ilgili kullanılmakta olan veya önceden kullanılmış olan ilaçlar işlemi yapacak olan ekibe iletilmelidir.

İşlem için hastaneye gelmeden önce saçların yıkanması ve saç spreyi veya jöle gibi saçı kurutan, sertleştiren, yoran ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Hastaneye gelirken karnın tok olması önemlidir. Rahat elbiselerin tercih edilmesinde ve yanınızda bir refakatçinin olmasında fayda vardır.

FUE ve FUT yöntemi yapılacaksa uygulamadan önce saçların tıraş edilmesi gerekir. DHI yönteminde ise saçların tıraş edilmesine gerek yoktur. Saçların traş edilmesine gerek olmaması bu yöntemin avantajlarından biridir.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminden sonraki ilk iki hafta özellikle önem arz eder çünkü bu süre zarfında transfer edilen greftler bulundukları bölgeye adapte olmaya başlarlar. Özellikle bu süreçte saçlı deriyle birlikte kafa bölgesini darbelerden ve diğer olumsuz koşullardan korumak önemlidir. Bandaj doktor gözetiminde çıkarılmalıdır ve çıkarıldıktan sonra belirlenen duş alma gününde saçlar nazikçe ovalanmalı, sert hareketlerle başın ovulmasından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Saç ekiminden sonra oluşabilecek acıya karşı ağrı kesiciler reçete edilebilir ve ağrılar 4. günden itibaren çoğunlukla azalır veya son bulur. Saç ekiminden yaklaşık birkaç hafta sonra saç kökleri tutmaya başlar. Beyaz tenli kişilerde uygulama sonrasında oluşan kızarıklık 2 ay kadar sürebilir ancak geçici olduğu için endişe edilmesi gerekmez.


Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun