Kalça Estetiği

Gerek zaman içinde oluşan yağlanma, kilo alımı veya ani kilo verilmesi; gerekse genetik yapıdan veya yaşlanmadan dolayı ortaya çıkan kalçadaki sarkıklık birçok kişinin yakındığı bir durumdur. Aynı zamanda kalça büyüklüğü veya küçüklüğü de birçok kişinin mustarip olduğu sorunlar arasında bulunur. Tüm bu şikayetlerin giderilmesinde kullanılan teknikleri ifade eden kavram kalça estetiğidir.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

AKalça Estetiği Nedir?

Kalça estetiği kişinin kalça bölgesindeki sarkıklık, çöküklük veya küçüklük gibi durumların giderilmesi için ve bacak, bel, popo çevresi gibi bölgelerin görünüşünü de göz önüne alarak gerçekleştirilen plastik cerrahi uygulamalarının bütünüdür. Kalça estetiğinde amaç toparlama, küçültme veya büyütme olabilir ya da bu amaçlardan birden fazlası için uygulama yapılabilir.
Kalça estetiği uygulamaları temelde ve başlıca üç kısma ayrılmaktadır:

  • Silikon / protez işlemleri
  • Yağ enjeksiyonu
  • Dolgu enjeksiyonu

Bu üç farklı işlem arasında ilk seçenek olarak yağ enjeksiyonu, diğer ismiyle liposhaping yer tutmaktadır. Bunun nedeni işlemin kolaylığı ve daha az komplikasyon potansiyeli barındırmasıdır. Yağ enjeksiyonunda kişinin kendi vücudundan çıkarılan dolgular kullanılmaktadır. Bu sayede bir taşla iki kuş vurulmuş olunur, çünkü dokunun çıkarıldığı kısım incelmekte, dokunun enjekte edildiği yer olan kalça ise aksine dolgunlaşmaktadır. Özellikle bel ve basen kısımlarından yağ dokusu çıkarılmaktadır. Ancak eklenmesi gerekir ki yağ enjeksiyonu işlemi kalıcı değildir.

Silikon veya protez uygulamaları ise destekleyici olarak yapılabilmektedir. Kalça dikleştirme ve popo estetiğinin şekillendirilmesi konularında kullanılırlar.

Kalça Estetiği Nasıl Yapılır?

Popo bölgesinde hangi sorunun yaşandığına ve neyin beklendiğine göre uygulanması planlanan teknik farklılık göstermektedir.

  • Kalça Büyütme: Kalça büyütme konusunda liposuction ve yağ enjeksiyonu uygulamaları başı çekmektedir. Belirli bölgelerden alınan yağ dokuları sorunun yaşandığı yerlere nakledilir ve transfer yapılan yerler hacim kazanır.
  • Kalça Küçültme: Bu işlem genel olarak liposuction tekniğiyle yapılır. Liposuction vücudun birçok yerinde uygulanabilen bir yağ çıkarma işlemidir. Bu işlemde kalçanın oturma kısmının dışında kalan belirli bir bölgeden kanüller aracılığıyla ve vaser liposuction yöntemi kullanılarak cildin altındaki yağ dokuları alınır. İşlemde kesi olmadığı için iz kalmaz.
  • Kalça Toparlama / Kalça Germe: Kalça germe ameliyatı, diğer ismiyle kalça sıkılaştırma estetiği sayesinde kalça bölgesindeki sarkıklık, yağ fazlalığı ve deri gevşekliği gibi sorunlar giderilebilmektedir. Genelde kalçadaki sarkıklık şikayetine uyluktaki sarkıklık da eşlik ettiği için kalça germe ameliyatı ikisi birlikte yapılabilmektedir. Ameliyatta sarkıklığa yol açan ve fazlalık yapan deriyle beraber yağ dokusu çıkarılır.

Kalça estetiği konusunda sayılan bu teknikler aynı zamanda basen estetiği ve uyluk gibi popoya yakın kısımların şekillendirilmesinde de kullanılabilmektedir.

Brezilya Kalça Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

İsmini genetik açıdan belirgin popo hacmine sahip Brezilyalı kadınlardan alan ve son zamanlarda bir hayli revaçta olan brezilya kalça estetiği, kalça büyütmenin alt alanı olarak görülür ve genellikle üç belirlenmiş aşamadan oluşur. İlkin liposuction (yağ alma) tekniğiyle belirli oranda yağ dokuları alınır. Bu uygulamanın akabinde çıkarılan yağ dokuları saflaştırılarak aktarım için hazır hale getirilir. Son ve en önemli adımda ise alınıp yeniden işleme tabii tutulan yağlardan enjeksiyon yapılır. Bu sayede popo bölgesi belirginleştirilir, dolgunlaştırılır ve ilgili bölgeye hacim kazandırılır.

Aynı veya benzer işlemlerden yararlanarak kalça dikleştirme estetiği de yapılabilir. Kalça dikleştirme estetiği uygulamasının amacı kalçanın daha dik ve kalkık görünmesidir.

Kalça Estetiğine Kimler Başvurabilir?

Estetik cerrahi konusunda bazen insanlar gerekli olmayan ve neredeyse görünmez olan durumları sorun edinebilirler. Bir estetik sorunun ne zaman baş gösterdiğini anlamak için onun belirginliğinin anlaşılması gerekir. Kalça estetiği uygulamalarının yapılması için kişide önemli bir estetik sorunun var olması gerekir. Bu sorunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Kalçanın epey düz ve belli olmayan bir biçimde olması
  • Ani veya çok fazla kilo vermenin akabinde sarkma ve orantı kaybı yaşanması
  • Poponun bel hizasından oldukça fazla geniş veya çok daha ince olması.

Bu durumlarda kalça estetiğine başvurmak mümkündür ve başvuran hastaların şikayetleri bu yöndedir. Kısacası kalça estetiği daha yuvarlak, biçimli, orantılı, kalkık veya belirgin ancak her halükarda estetik bir kalça yapısını yeniden şekillendirmek amacıyla başvurulan bir tedavi biçimidir.

Kalça Estetiği Öncesi ve Sonrası

Kalça küçültme ameliyatı sonrasında normal egzersizlere başlamak için en az 2 haftanın geçmesi gerekir. Brezilya kalça estetiğindeyse ameliyattan sonraki 2 haftalık zaman dilinde çok fazla oturmamak, sırtüstü uzanmak tavsiye edilir. En az 2 aydan sonra eski günlerdeki gibi desteksiz ve doktorunuzun önerdiği biçimin dışında oturmak önerilir.

Popo estetiği uygulamalarından sonra şişlik, deride topaklanmalar ve benzer yan etkiler görülebilir. Kalça küçültme ameliyatından sonra 1 ay kadar korse takmanız istenmektedir. Aynı ameliyattan sonraki 3. gün banyo yapılabilir. Tüm kalça temalı estetik cerrahi uygulamalarından sonra ortak dikkat edilmesi gereken nokta ise oturma konusudur. İşlemlerden sonra genelde oturmak yerine sırtüstü biçimde uzanmak tercih edilmeli, oturulduğunda ise yumuşak ve sırt destekli oturma pozisyonları tercih edilmelidir.


Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun