Meme Estetiği

En sık olarak yapılan estetik müdahalelerden biri olan meme estetiği ile yaş almaya bağlı veya emzirmeden kaynaklı deformasyonlar düzeltilebileceği gibi kişinin meme boyutu ile ilgili hoşnutsuzlukları da iyileştirilebilir. Birçok alt türü bulunan meme estetiği operasyonları sayesinde hayal ettiğiniz ideal meme boyutuna ve şekline kavuşabilirsiniz.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, kişinin memesi ile ilgili hoşnutsuzlukların giderilmesi amacıyla memenin boyutunda veya şekliden değişik yapmak için uygulanan işlemler bütünüdür. Arzu edilen değişiklik doğrultusunda meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme gibi farklı estetik operasyonlar uygulanabilir. Meme dokusu birçok nedenden ötürü bozulabilir. Bu nedenler arasında emzirme, yaş alma, doğuştan gelen sorunlar, doğum yapma en önde gelenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaş ile beraber vücudun her dokusunda meydana gelen deformasyonun göğüsleri etkilememesi tahayyül edilemez. Buna ek olarak kişinin göğüsleri doğuştan arzu ettiğinden daha büyük veya daha küçük olabilir. Tüm bu meseleler kişinin meme estetiği yaptırmak istemesine neden olabilir.

Göğüs estetiğinde kişinin ihtiyaçlarına uygun müdahalelerin yapılması son derece önemlidir. Kişinin arzu ve isteklerini mümkün olduğunda karşılamak gerekse de, boy, kilo ve vücut orantısı gibi faktörler cerrahin müdahale alanını kısıtlayabilir. Genellikle her vücuda uygun meme tipi değişiklik gösterir. Bazı kişilerde meme asimetrilerinin iyileşmesi gerekirken bazı kişilerde memelerin haddinden fazla büyük olması sırt ağrılarına yol açacağı için meme dokusunun azaltılması gerekebilir. Genel olarak bu operasyonlarda hem kişinin tercihleri hem de sağlığı gözetilir.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme estetiği cerrahi bir müdahale olduğu için kişinin öncelikle sağlık taramasından geçmesi gerekebilir. Çeşitli kan testleri ve görüntüleme tetkiklerinden sonra ameliyata uygun olup olmadığınıza karar verilecektir. Akabinde işlem tarihi belirlenebilir.

Meme estetiği operasyonları genellikle genel anestezi ile yapılır. Göğüs estetiğinin türüne göre kesi atılır ve daha sonra istenen değişiklikler gerçekleştirilir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra kesi yapılan bölge kapatılır ve dikilir. Dikiş atılan bölgeler bandaj yardımıyla kapatılır.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği türü, memede yapılmak istenen değişikliğe göre ve kişinin yaş, kilo, boy ve vücut orantısı baz alınarak seçilir. Bu faktörlere göre meme küçültme, meme büyütme, meme ucu estetiği ve meme dikleştirme gibi çeşitli müdahalelerin yapılması mümkündür. Meme estetiğinde temel amaç kişinin fizyolojisini bozmadan gerekli düzeltmelerin yapılabilmesidir. Göğüs estetiği çeşitleri şunlardır:

Mastopeksi (Meme Dikleştirme)

En sık olarak gerçekleştirilen meme estetiği türlerinden biri olan meme dikleştirme işlemi çeşitli nedenlerle sarkan memeleri daha diri ve dik bir görünüşe kavuşturmak amacıyla uygulanır. Memelerin sarkmasının nedeni meme dokusunu destekleyen bağların çeşitli nedenlerle sıkılığını kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenler arasında kilo alıp verme, yer çekimi ve emzirme bulunmaktadır. Meme toparlatma estetiği olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatında sarkık görüntüye neden olan bölgedeki deri çıkartılır ve bu bölge yeniden şekillendirilir. Şekillendirme kişinin vücut ölçülerini göz önünde tutarak orantılı bir görüntü elde edecek şekilde gerçekleştirilir.

Redüksiyon Mamoplasti (Meme Küçültme)

Meme küçültme estetiği çeşitli nedenlerden ötürü büyüyen veya doğuştan vücut orantısını bozacak düzeyde büyük olan göğüslerin boyutunun azaltılmasıdır. Büyük göğüsler sırt ağrısına ve duruş bozukluğuna dahi neden olabilecek kadar rahatsız edici olduğu için meme küçültme estetiği hem kozmetik hem de sağlık sorunları nedeniyle gerçekleştirilir. Bu işlem esnasında fazla olan meme dokusu ve dolayısıyla derinin bir kısmı çıkartılarak meme kişinin vücuduna uygun olarak şekillendirilir. Böylece vücut orantısını tamamlayan ve daha hafif göğüslerle kişinin arzu ettiği görüntüye kavuşması sağlanır.

Augmentasyon Mamoplasti (Meme Büyütme)

Meme büyütme estetiği en sık yapılan estetik operasyonlardan biridir. Meme dokusu doğuştan küçük olabileceği gibi, kilo alıp verme nedeniyle ve yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak memelerin vücut orantısını bozacak şekilde küçülme ihtimali vardır. Bu işlem için, silikon jel veya salin implant veya yağ enjeksiyonu gibi maddeler kullanılabilir. Silikon tehlikeli olması nedeniyle endişelere yol açsa da bugün son teknoloji yapımı silikon oldukça güvenlidir. FDA onaylı olması ve sıvı olmaması nedeniyle sızma yapmaması bu silikon malzemelerin güvenliğinin göstergesidir. Meme büyütme estetiğinde kullanılacak olan malzemede kişinin meme yapısı, kilosu ve vücut orantısı gibi faktörlere göre seçim yapılır.

Meme Estetiğine Uygun Adaylar Kimlerdir?

Meme estetiği yaptırmak isteyenlerin öncelikle belli bir yaşta olması gerekir. Vücut hala gelişmeye devam ederken meme dokusunda da değişiklikler meydana geleceği için bu süreçte meme estetiği yaptırmak doğru değildir. Bu nedenle kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Bunun dışında çeşitli nedenlerle meme sarkmasından şikâyetçi olan, iki memesi arasında asimetri olan, doğuştan memesi küçük olan veya zamanla meme dokusu kaybı yaşayan, meme kanseri nedeniyle memesi alınan veya memeleri rahatsızlık verecek derecede büyük olan kişiler bu işlemi yaptırabilirler.

Bununla beraber işlemden önce kişinin arzu ve isteklerinin net bir şekilde ifade edilmesi ve doktorun işlem hakkında bilgi vermesi önemlidir. Böylece işleme dair gerçekdışı beklentiler olması durumunda hayal kırıklığı yaşanması engellenir çünkü doktor kişiyi işlemin sonuçları ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilgilendirir. Bunlara ek olarak kişinin ameliyata engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorunu olması durumunda kişinin meme estetiği olması mümkün olmaz.

Meme Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Meme estetiği kesi gerektiren cerrahi bir müdahale olduğu için önemli operasyonlardan biridir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman ve işinin ehli bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu nedenle doktor seçiminde özenli davranmalısınız. 2 ila 3 saat kadar süren bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirildiği için işlem sonrası hemen eve gitmeniz doğru olmaz. Genellikle birkaç gün içerisinde taburcu olursunuz. Ameliyat bölgesi bandaj ile sarıldıktan sonra hasta korse giyer. Eve gittikten sonra operasyon bölgesinde hafif şişlik, ağrı, ödem ve yanma gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu ve benzeri rahatsızlıklar genellikle bir ay içerisinde geçer. Aynı şekilde ufak yara izlerinin de bu süre zarfında hafif hafif geçmesi beklenir. Dikişlerin alınması ise genellikle ameliyattan 1 hafta sonra gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra sıvı birikimini önlemek amacıyla dren de yerleştirilebilir ve bu drenler de bir hafta sonra alınır. Ameliyattan sonra tam olarak iyileşene kadar egzersiz yapmanız tavsiye edilmez. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz ancak genellikle 6 haftadan önce tam iyileşme söz konusu değildir. Ameliyattan sonra sigara ve alkol kullanmamak ve ağır hareketler yapmamak iyileşme sürecinin kolay ve hızlı olması açısından önem arz eder.


Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun