Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme uygulamaları, memenin sarkması, elastikiyetini kaybetmesi veya diriliğini yitirmesi ve meme ucunun da bu nedenle daha aşağı bir konuma doğru yer değiştirmesinin sonucunda oluşan göğüsle ilgili türlü estetik şikayetlerin giderilmesinde kullanılan yöntemlerdir.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme belli nedenlerden ötürü baş gösteren sarkıklık ve memelerle ilgili diğer bazı şikayetlerin giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen estetik müdahalelerdir. Göğüs dikleştirme genel olarak fazlalık yapan yağların çıkarılması, dokunun şekillendirilmesi ve gerektiği zaman meme yapısına uygun implant kullanılmasını içeren bir estetik cerrahi prosedürüdür. Bu yöntemler göğüs sarkıklığının, göğüs ucu konumundaki anomalinin ve ilgili bölgedeki deri gevşekliğinin çözülmesinde kullanılmaktadır.

Göğüs sarkıklığının genellikle nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Göğüs bölgesinin dik olmasını sağlayan bağ dokuların (cooper's ligaments) ya da diğer bir takım yapısal bütünlüğü koruyucu dokuların doğuştan ve genetik olarak zayıf olması
  • Yaşlanmayla ilintili olarak hormonsal dönüşümlerin sonucunda göğüs dokularında bir takım azalmaların görülmesi
  • Emzirme dönemlerinin tekrarlanması
  • Kilo alımına bağlı olarak vücuttaki yağ oranlarının artış göstermesi
  • Güneşlenme, bronzlaşma ve tütün ürünleri kullanımı
  • Aşırı oranda ve ani gelişen kilo kayıpları
  • Yanlış sütyen kullanımı.

Bu nedenler sonucunda meme sarkıklığı görülebilmektedir. Bu sarkıklık ve gevşeklik durumlarını gidermek için meme dikleştirme ameliyatına başvurulur. Söz konusu ameliyat genel anestezi altında ve 2 ila 4 saat arası bir zaman zarfında gerçekleştirilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme konusunda halk arasında yaygınlaşan geleneksel yöntemler ve egzersizler sarkıklığı ortadan kaldıramamaktadır. Göğüsteki sarkıklığın ya da gevşekliğin giderilmesi cerrahi işlemle mümkündür.

Bu noktada göğüs dikleştirme ameliyatı akıllara gelmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anesteziyle hastanın uyutulduktan sonra kesi açılmasıyla başlar. Bu kesi bazı durumlarda meme ucunun etrafından, bazı durumlarda ise memenin hemen altından düz olarak veya ters T kesisi denilen şekilde açılır. Kesi açıldıktan sonra sıra doku çıkarılması işlemine gelir. Açılan keşiden girilerek fazlalık olan ve sarkmaya yol açan doku alınır. Dokunun çıkarılmasından sonra yeniden şekillendirme, gerekirse dokuların gerdirilmesiyle ilgili işlemler yerine getirilir. İleri seviye sarkıklık ya da gevşeklik sorunlarında, aynı zamanda meme bezinin yetersiz kaldığı bir durumda destek amaçlı doku implantı kullanılabilir. Bu bir nevi protez görevi görecek ve memenin dikleşmesine destek olacaktır.

Yapılan tekniğe göre ameliyat izi kalabilmektedir. Ancak bu iz bazı durumlarda aşağıda olduğu için fark edilmez. Diğer durumlarda ise ameliyat izi giderici kremler tavsiye edilebilir.

Kimler Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Yaptırabilir?

Bazen kişide hafif bir gevşemiş görünüm sonucunda yalancı meme sarkıklığı olarak bilinen bir durum gözlemlenebilir. Bu tam anlamıyla göğüs sarkıklığı sayılmamaktadır. Göğüs sarkıklığının ölçülebilir bir oranı mevcuttur. Ameliyat için göğüs ucunun kürek kemiği yerinden minimum 22 cm daha aşağıda olması lazımdır. Bu ölçüme uymayan kişilerin göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırmaları gerekli görülmemektedir. Herkes cetvel veya başka bir ölçüm aletiyle bu uzunluk oranını evinde kolayca hesaplayabilir.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün Mü?

Birçok kişi cerrahi bir işleve başvurmadan, çeşitli alternatif tıp yöntemleri, gıdalar ve kremlerle göğüslerin dikleştirileceğini sanıyor olabilir. Ancak gerçek böyle değildir; göğüsler cerrahi bir işlem olmadan dikleştirilemezler. Göğüs sarkıklığına kesin çözüm göğüs dikleştirme ameliyatında uygulanan işlemlerdir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Tümüyle yağ ve süt bezelerinden oluşup hiçbir kas içermeyen meme dokusunu çıkarma işlemine ilaveten şekillendirme de yapılmaktadır. Bu şekillendirme sayesinde göğüs daha dik durabilmektedir. Dolayısıyla ameliyat öncesinde sarkmanın düzeyi (ptozis), deri durumu, meme ucunun konumu, göğüs hacminin yeterli olup olmadığı ve göğüs kafesindeki olası anomaliler saptanmaktadır. Bu tetkikler ameliyat için oldukça önemlidir ve zorunludur. Ameliyattan önce duruma göre silikon implant konulup konulmayacağına da bu sayede karar verilmektedir. İleri seviye meme sarkmalarında silikon implant desteği uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme dikleştirme işlemi kesi gerektiren bir ameliyat olduğu için her ameliyat gibi belli riskler barındırır. Özellikle işlemden sonraki ilk gün kanama riski bulunmaktadır. Bu kanama fazla miktarda olursa operasyon ile boşaltılabilir. Yara bölgesinde enfeksiyon olma riski de bulunur. Ayrıca dikiş bölgesinin geç iyileşmesi gibi riskler de vardır. Bu tür riskler genellikle sık görülmez ancak görüldüğü takdirde hastane ortamında gerekli müdahaleler yapılacaktır.

Meme dikleştirme operasyonu sonranı memelerin beklenen boyutlara ve estetik görünüme kavuşması ortalama 3 ila 4 ay içinde gözlemlenebilmektedir. Bu ameliyattan sonra ağır fiziksel hareketlerden kaçınılması gerekir. Ayrıca işlem sonrası en az 4 hafta boyunca sırt üstü pozisyonda yatılmasıyla ameliyat bölgesinin zarar görmesi engellenir. Şişlik ve ilgili bölgede hassasiyetin görülmesi normaldir. Sıcaklık, ateşin yükselmesi veya kızarıklık görülmesi durumunda doktora danışılmalıdır.

Eğer reçete edildiyse talimatlar doğrultusunda ilaç kullanılmalıdır. İşlemden sonra doktorunuz izin verene kadar duş almamalısınız. Genellikle ilk kontrolden sonra pansumanlar değiştiğinde duş almanıza da izin verilir. Ayrıca doktorunuz işlem sonrası birkaç ay özel bir sütyen takmanızı isteyebilir.


Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun