Masseter Botoksu (Çene Botoksu)

Masseter kaslarının yüz estetiğini bozacak kadar belirgin olduğu durumlarda uygulanan Masseter botoksu veya çene botoksu ile daha ince bir çene ve daha oval bir yüze sahip olmak mümkündür.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Masseter Botoksu Nedir?

Masseter botoksu, estetik açıdan rahatsız edecek kadar belirginleşen massater kasının botoks yöntemi ile inceltilmesidir. Masseter kası çenenin yan tarafında bulunan en güçlü çiğneme kasıdır. Bu kasın rahatsızlık verecek boyutta büyümesi masseter hipertrofisi olarak adlandırılır. Çene botoksu olarak da adlandırılan bu uygulama ile bu kasın çeşitli nedenlerden ötürü büyümesi ile oluşan çıkıntı ortadan kaldırılır.

Botoksla çene küçültme gerekliliği doğmasına yol açan nedenler arasında kişilerin dişlerini sıkması veya sık sakız çiğneme bulunur. Diş sıkıldığında ve sakız çiğnendiğinde masseter kası düzenli olarak çalıştırıldığı için gelişmekte ve belirginleşmektedir. Bu kasın haddinden fazla belirginleşmesi neticesinde bazı kişiler için estetik açıdan rahatsızlığa neden olacak bir görüntü oluşabilir. Masseter botoksu uygulaması ile bu sorun ortadan kaldırılarak yüz ifadesinin yumuşatılması ve kare yüz şeklini daha oval bir şekle kavuşturulması mümkündür.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Masseter botoksu yaptırmadan önce mutlaka doktorunuzla konsültasyon yapmalısınız. Böylece doktorunuza aklınızdaki soruları sorabilir ve işlemin sonuçları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca işlem için uygun bir aday olup olmadığınıza da bu konsültasyon esnasında karar verilir. Buna ek olarak doktorunuz çene ve yüz yapınızı inceleyerek işlemin detayları hakkında karar verecektir.

İşlem günü, uygulamadan önce doktorunuz herhangi bir enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için cildinizi temizleyecektir. İşlem esnasında botoks maddesi enjeksiyon yöntemiyle zerk edileceği için doktorunuz acı duymamanız için topikal anestezik kullanabilir. Daha sonra Botoks uygulamasında kullanılan madde olan botulinum toxin içeren iğne hazırlanır ve gerekli bölgeye uygulanır. Uygulama bölgesi masseter kasıdır. Bu işlem toplamda yaklaşık olarak 15 dakika sürecektir. Bu kısa süreli işlem sonrasında işinize ve sosyal hayatınıza devam etmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Masseter botoksunun kişinin sorunlarına göre değişmek üzere birçok olumlu etkisi vardır. Masseter botoksunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle oldukça güvenli bir uygulama olması ve cerrahi müdahale gerektirmemesi büyük bir avantajdır. Masseter botoksu sonrası iyileşme sürecinin gerekmemesi iş ve sosyal hayattan uzak kalma gibi sorunların da ortaya çıkmayacağı anlamına gelir.
 • Masseter botoksu diş gıcırdatma sorununu azaltabilir. Diş gıcırdatmaya olan etkisi botoks enjeksiyonları sonrasında çenenin de rahatlamasıdır. Çenesi rahatlayan kişi eskisi gibi çenesini ve dişlerini sıkma ihtiyacı hissetmez. Böylece dişlerdeki ağrılar, dişlerin zarar görmesi ve baş ağrısı gibi ilgili belirtile de azalır.
 • Masseter kaslarının fazla belirgin olması neticesinde yüz şekli kare bir hal alabilir. Bu kasların belirginliği azaldığında yüzde belli bir düzeyde incelme gerçekleşir. Daha oval ve ince bir yüz şekline sahip olmak isteyenler, eğer Masseter kaslarına bu tür bir sorun var ise bu işlemden fayda göreceklerdir. Bu amaçla uygulandığında bu işleme ayrıca ameliyatsız çene küçültme de denmektedir.
 • Çene kaslarının azalması ile beraber çene de incelir. Böylece geniş bir çeneden rahatsız olan kişiler daha kibar bir çeneye sahip olabilirler.
 • Temporomandibular eklem bozukluğu olarak adlandırılan bir sorunun belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir. Temporomandibular eklem çiğneme ile ilgili görevleri olan bir eklemdir. Bu eklemde sorun olduğunda çene ağrısı, baş ağrısı, yüz ve kulak ağrısı ve çene kitlenmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Masseter kasına botoks enjeksiyonu yapıldığında bu bölge rahatlar ve bu tür belirtiler iyileşebilir.

Kimler Masseter Botoksu Yaptıralabilir?

Masseter kaslarının haddinden fazla belirgin olduğunu düşünenler ve doktorun onay verdiği kişiler bu işlemi yaptırabilirler. Bununla beraber bu uygulamayı yapmanıza engel teşkil eden bazı özel durumlar vardır. Hamile olanlar ve emziren kadınlar, vücut dismorfik bozukluğu olanlar, işlemden gerçekdışı beklentileri olanlar ve nöromüsküler bozukluğu olanlar bu işlemi yaptırmamalıdır.

Masseter Botoksu Etkisini Ne zaman Gösterir?

Masseter botoksunun etkisi hemen ortaya çıkmaz. İşlem yapıldıktan sonra yaklaşık bir hafta kadar geçmeden uygulamadan tam verim alınamaz. Bununla beraber işlemin etkileri de kalıcı değildir ve yaklaşık olarak 3 ila 6 ay içerisinde etkisini yitirir. Bu nedenle belli aralıklarla tekrarlanması gerekir.

Masseter Botokusunun Yan Etkileri

Cerrahi bir operasyon olmaması nedeniyle Masser botoksunun yan etkileri oldukça azdır ve bu işlem genel olarak düşük risk grubundadır. Bununla beraber işlemi gerçekleştiren doktorunun uzmanlığı önemlidir. Bununla beraber bu işlemin yan etkileri geçicidir çünkü işlem belli bir süre sonra etkisini yitirir. Masseter botoksunun olası yan etkileri şunlardır:

 • Enjeksiyon bölgesinde hafif morarma
 • Masseter botoksu sonrası baş ağrısı normaldir
 • Halsizlik
 • Enjeksiyonun yapıldığı çene bölgesinde ağrı ve/veya şişme
 • Görme ile ilgili sorunlar
 • Kas zayıflığı
 • Gülerken şekil bozukluğı

Masseter Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masseter botoksu sonrası genel olarak endişe etmenizi gerektirecek bir süreç yoktur. Hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilir; işinize işlem günü dönebilirsiniz. Bununla beraber işlem sonrası bir gün boyunca bazı hususlarda özenli davranmanız gerekir. Masseter botoksu sonrası dikkat edilmesi gerekenler kısaca şunlardır:

 • İşlem bölgesine sert davranmamalı ve bu bölgeye mümkün mertebe dokunmamalısınız
 • İşlem uygulandıktan sonra hemen etki göstermeyeceği için sakin kalmalı ve 6 ila 7 gün kadar beklemelisiniz
 • İşlem yapılan bölgeye masaj yaptırmamalısınız
 • İşlemden sonra ağır egzersizlerden kaçınmalısınız

Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun