Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer yöntemi eski zamanlarda genellikle askeri ve endüstriyel alanlarında kullanılmaktaydı. İleriki zamanlarda ise tıbbi alanlarda sıklıkla kullanılmaya başlanan lazer yöntemi günümüze kadar farklı sistemler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemler arasında sıklıkla kullanılan lazer epilasyon yöntemi, kılı üreten kök hücrelerinin fonksiyonunu bozmak amacı ile kullanılmaktadır. Lazer epilasyon uygulaması siyah kıllar üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir, beyaz ve gri renkli kıllarda da etkilidir ancak siyah kıllar da olduğu kadar etkili olmayabilmektedir.

Lazer Epilasyon Kullanım Alanları Nelerdir?
Lazer epilasyon süreci, öncelikli olarak uzmanların cilt ve kıl tipine göre değerlendirmeler yapması ile başlamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda kişinin epilasyona uygunluğu, olası sonuçlar, yan etkiler belirlenmektedir. Belirlenen bu etkenler hastaya iletilir, uzman ve hasta arasında gerçekleşen diyaloglar sonucunda ortak bir karar verilip sürece devam edilir ya da edilmez. Lazer epilasyon sürecinde karar aşaması tamamlanıp sürece devam etme karar alındığında, uygulama işlemine hız kaybedilmeden geçilir. Lazer epilasyon uygulamasında lazer tipinin seçimi oldukça önem verilen bir konu olmaktadır. Uygun lazer epilasyon cihazı ve doz seçimi yapıldıktan sonra zaman kaybetmeden lazer epilasyon uygulamasına başlanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?
Lazer cihazında üretilen lazer ışınları, bir el aleti yardımı ile cilde uygulanmaktadır. Milimetrelik atışlar ile cilt devamlı olarak taranmaktadır. Lazer işlemi yapılırken, işlemi yapan ve yaptıran kişilerin kesinlikle koruyucu gözlük takmaları gerekmektedir. Cilde uygulanan ışınlar sayesinde kıl kökünün tahrip olması sağlanmaktadır. Bu anda ufak bir batma hissi de duyulabilir ve kıl köklerinde şişme, kızarıklık gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtiler kılların etkilendiğini göstermektedir ve bu iyiye işarettir. Lazer epilasyon işleminden sonra iz kalma riski bulunmamaktadır, bu sebeple de insanlar bu işlemi gönül rahatlığıyla uygulayabilmektedirler.

Lazer Epilasyon Uygulamasının Başarısı Hangi Faktörlere Bağlıdır?
Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için pek çok farklı faktörün layığıyla yerine getirilmesi gereklidir. Lazer epilasyon uygulamasında en iyi sonuçları almak isteyen uzmanlar öncelikli olarak doğru cihaz seçimi yapmaya özen göstermektedirler. Başarılı lazer epilasyon işlemi için dikkat edilen hususlardan bir tanesi de hastanın cilt rengi olmaktadır. Açık tenli kişiler için lazer epilasyon işlemi daha kolay tamamlanabilmektedir. Çünkü açık tenli insanlarda lazer epilasyon işlemi uygulanırken doz artış işlemi, diğer ten renklerine göre daha kolay gerçekleşebilmektedir. Lazer epilasyon işleminde doz ne kadar yüksek olursa elde edilen başarı da o kadar artacaktır. Lazer epilasyon işleminde kıl yapısı ne kadar koyu ve kalın ise, işlem de o kadar kolay gerçekleştirilmektedir. İnce tüylerde etkinlik daha az olacağı için daha zorlu bir uygulama insanları bekliyor olacaktır. Cinsiyet, lazer epilasyon işlemindeki başarı oranını etkileyen bir faktördür. Kadınların başarı ortalaması erkeklere nazaran daha yüksektir. Kadınlarda hormonal tüylenmeler olduğu zaman, hastalığın tedavi edilmesi de gerekebilmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lazer epilasyon öncesinde alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Örneğin lazer epilasyon öncesindeki 3 hafta boyunca kılı kökünden alan cımbız, ağda gibi yöntemler ile kılların alınması kesinlikle yasaklanmaktadır. Öyle ki lazer epilasyonunun en iyi sonuçları verebilmesi için kılın köküne kadar uzanması gerekmektedir. Lazer epilasyon öncesi yapılmaması gereken bir diğer husus ise, işlemden bir ya da bir buçuk ay öncesine kadar insanların hiçbir şekilde bronzlaşmaması gerekmektedir. Epilasyon öncesinde kullanılan ilaçların ve tüm hastalıkların doktora bildirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra son altı ay içerisinde, kişi herhangi bir sivilce tedavisi görmüş ise yine bu durumu doktora bildirmelidir.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lazer epilasyon sonrasında yapılan 15-20 dakikalık buz uygulaması, kişiyi rahatlatır ve kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. İşlem sonrasında cildin toparlanması için kullanılan bir diğer yöntem ise, bölgeyi nemlendiriciler yardımı ile iyice nemlendirmek olmaktadır. Lazer epilasyon sonrasında işlem uygulanan bölge en az 24 saat sıcak su ile temas etmemelidir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgeyi terletici egzersiz ve aktivitelerden uzak durulmalıdır. Lazer epilasyon sonrası bir süre güneşlenmek sakıncalı bir durum olduğu için mecburi güneş gören yerlere güneş kremi sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır.


Lazer Epilasyon Öncesi / Sonrası

İşlem Süresi 1,5-2 Saat
12-24 Ay Kalıcı
Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Lazer Epilasyon

Vücuttaki istenmeyen tüyler her iki cinsiyet için de estetik yönden istenmeyen bir durumdur. Aşırı tüylenme problemi, hormonal ya da kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak yaşanılan bir problem olabilmektedir. Günümüzde, istenmeyen tüylerden kurtulmak için cımbız, ağda gibi farklı yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemler kalıcı olmadıkları gibi acı çektiren yöntemler olarak da bilinmektedirler.

Lazer epilasyonunun temel amacı, kıl folikülünde bulunan melanin maddesinin lazer ışığı ile tutularak, ısıya dönüştürülmesidir. Bu işlem sayesinde ortaya çıkan ısı enerjisi ile kıl fölükülünü tahrip etmek, daha sonrasında ise istenmeyen kıllardan kurtulmak oldukça kolay bir hale gelmektedir. Lazer epilasyon işlemine başlanılmadan önce doğru lazer tipini seçmek oldukça önemlidir. Uzmanlar, kişiler için hangi lazer tipinin uygun olduğuna karar vermek için cilt ve kıl yapısını detaylı bir şekilde incelemektedirler. Yapılan değerlendirme sonucu verilen doğru kararlar lazer epilasyon uygulamasının başarı ile sonuçlanmasında büyük rol sahibi olmaktadır. Başarılı bir lazer epilasyon sonucu için sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Lazer Epilasyon ile ile ilgili sorulanlar


Lazer Epilasyon Uygulanabilen Bölgeler Hangileri?

Kaş ve göz arası dışında, erkek ve kadın farketmeksizin tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürer?

Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır.

Lazer Epilasyon Yaptırdıktan Sonra İz Kalır Mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Ayrıca lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.

Lazer Epilasyon Seans Aralıkları Nasıl Belirlenir?

Seans aralıkları yüz bölgesi için 4-6 haftada bir,vücut bölgesi için 6-8 haftada bir tekrarlanmaktadır. İlerleyen seanslarda bu süreç uzamakta daha uzun aralıklarla lazer epilasyon seansı uygulanmaktadır. Lazer epilasyon öncesinde yapılmaması gereken bir diğer husus ise, işlemden bir ya da bir buçuk ay öncesine kadar insanların hiçbir şekilde bronzlaşmaması gerekmektedir. Epilasyon öncesinde kullanılan ilaçların ve tüm hastalıkların doktora bildirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra son altı ay içerisinde, kişi herhangi bir sivilce tedavisi görmüş ise yine bu durumu doktora bildirmelidir.

Genital Bölgeye Lazer Uygulanması Kısırlık Yapar Mı?

Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabiliyor, daha derine inemiyor ve iç organlara ulaşamıyor. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca veriyor. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterde. Tüm bu sebeplerle lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değil ve kısırlık yaptığına dair bir bilimsel bir veri de bulunmuyor.

Whatsapp

Detaylı bilgi veya Fiyat almak için mesaj gönderebilirsiniz.

Mesaj Gönder! Hemen Ara!

Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun