Dudak Dolgusu

Dudaklara hacim kazandırılması ve daha çekici bir ifade kazanması için uygulanan dudak dolgusu sayesinde daha genç ve çekici bir yüz ifadesine kavuşabilirsiniz. Dudaklarınızın estetik görünümünden hoşnut değilseniz bu basit ve ameliyat gerektirmeyen işlem ile hayalinizdeki dudaklara kavuşabilirsiniz.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu estetiği, doğuştan ince olan dudakların daha dolgun bir görüntüye kavuşturulması veya dudaklarda meydana gelen hacim kayıplarının giderilmesi amacıyla uygulanan bir estetik müdahaledir. Bu hacim kayıpları kazalardan kaynaklanabileceği gibi yaş almanın doğal sonucu olarak da gerçekleşebilir.

Dudak dolgusu sayesinde ince dudaklar veya yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak incelen dudaklar hacim kazanırlar. Bazı kişiler ince dudakları çekici bulsa da bazı kişiler için dolgun dudaklar daha çekicidir. Dolgu uygulaması sayesinde hayal ettiğiniz dudaklara kolaylıkla kavuşabilirsiniz. Ayrıca dolgu uygulaması sayesinde dudak şeklinizde de ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Dudak dolgusu uygulaması ne yazık ki kalıcı değildir ve belli bir süre içerisinde etkisini kaybeder. Bu süre genellikle 6 ay ila 1 yıl arasında değişmektedir. Bazı kişilerde dolgu maddesi daha hızlı metabolize olduğu için uygulama erken dönemde etkisini yitirir. Eğer dolgunun etkilerini geri kazanmak istiyorsanız, bu süre sonunda işlemi tekrar yaptırmanız gerekir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu genellikle kısa süre içerisinde tamamlanan kolay bir işlemdir. Tabii ki faydalanılacak yöntem ve dolgu yaptırmak isteyen kişinin beklentilerine göre bazı farklılıklar olabilir. Enjeksiyon şeklinde uygulandığı için, işlem öncesi dudakların belirli noktaları anestezik madde iyi uyuşturulur. Daha sonra dudakların anatomik yapısı göz önünde tutularak gerekli görülen noktalara dudak dolgusu maddesi uygulanır. Burada amaç dudakların belirli bölgelerini vurgulayarak orantılı bir şekilde dolgunlaşma sağlamaktır. Yani dolgu esnasında gelişigüzel bir uygulama değil orantılı ve belirli bölgelere yapılan bir uygulama söz konusudur.

Dudak Dolgusu ve Botoks Arasındaki Fark Nedir?

Dudak dolgusu ve botoks oldukça sık olarak karıştırılan iki farklı estetik müdahaledir. Bu iki yöntem benzer şekillerde uygulanır fakat hem içerikleri hem de oluşturdukları etkiler birbirlerinden tamamen farklıdır. Farklı olmalarına ek olarak birinin diğerinin yerine kullanılması da mümkün değildir. Bu iki işlem yüzün farklı bölgelerinde kullanılır ve farklı sorunları iyileştirirler.

Botoksun içerisinde, clostridium botulinum bakterisinin ürettiği bir toksin olan botulinum toksin bulunmaktadır. Toksindir ve belli sinirleri felce uğratarak etkisini gösterir. Yani bir nörotoksin görevi görmektedir. Vücutta gerilmesi istenen kaslara enjekte edildiği zaman bu kasları geçici olarak felce uğratır. Böylece yüzde meydana gelen çizgiler ve kırışıklıklar belirsiz hale gelir.

Dudak dolgusunda kullanılan dolgu maddelerinin amacı ise dudakları hacim olarak büyütmektir. Zamanla vücudumuzda yapımı azalan hyaluronik asit ve kolajen gibi maddelerin yerine konulması veya doğuştan dudakta bu maddelerin az olmasına yönelik yapılan bir müdahaledir. Bunun için hyaluronik asit gibi dolgu maddeleri kullanılabileceği gibi yağ transferi de yapılabilir.

Kimler Dudak Dolgusu Yaptırabilir?

Dudak dolgusu dudaklarını daha belirgin kılmak isteyen herkes tarafından tercih edilebilecek bir yöntemdir. Bununla beraber bazı hususlara dikkat etmeden bu işlemin yapılmaması gerekir. Öncelikle kişinin dudaklarını gerçekten değiştirmek istediğinden emin olması gerekir. Bu nedenle bu estetik müdahalenin ne kadar istendiği en başta sorgulanmalıdır.

Ayrıca bazı sağlık sorunları bu işlemin yapılmasına engel teşkil eder. Örneğin dudağın bir enfeksiyon veya uçuk olan kişilerin bu sorunları ortadan kalkana kadar dudak dolgusu estetiğini ertelemeleri gerekir. Buna ek olarak diyabet ve lupus gibi hastalıklar da bu işlemin yapılmamasını gerektiren rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Bunların haricinde de herhangi bir sağlık sorununuz veya kronik hastalığınız var ise işlemden önce mutlaka doktorunuzu bu konu hakkında bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri

Dudak dolgusu genellikle riskleri olmayan, kolay bir prosedürdür. Bununla beraber işlem sonrası hafif rahatsızlıklar duymanız normaldir. Dudak dolgusunun söz konusu yan etkileri şunlardır:

 • İşlem bölgesinde morarma
 • Genelde hafif olmak üzere kanama
 • Enjeksiyonun yapıldığı yerlerde kızarıklık
 • Nadir olmak üzere birkaç hafta süren şişme
 • Enfeksiyon oluşması
 • Dudaklarda asimetrik bir görüntü oluşması
 • Dudaklarda yara veya yara izi
 • Dudaklarda alerjik reaksiyonlar

Ayrıca dudak dolgusu yaptırmadan evvel mutlaka iyi bir araştırma yapmanız ve dolguyu yapacak uzmanı doğru seçmeniz gerekir. Bazen güzellik uzmanları/estetisyenler da bu tip müdahaleler yapabilmektedir ancak buna yetkileri yoktur ve bu gibi müdahaleler yan etki ve komplikasyon riskini de beraberinde getirir. İşlemi muhakkak bir doktorun yapması gerekmektedir. Tıp doktoru olmayan kimselere bu gibi işlemler için başvurmamalısınız.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar basit bir enjeksiyonla yapılan bir estetik müdahale olsa da dudak dolgusu sonrası dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Böylece işlemin etkilerinin en iyi düzeyde olmasını ve yan etki veya komplikasyon riskini en aza indirebilirsiniz:

 • Dolgu uygulamasından sonra birkaç hafta aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalısınız. Bu durum dolgu öncesi birkaç hafta için de geçerlidir.
 • Uygulama sonrası bir gün boyunca ağır egzersizler yapmamalısınız.
 • Uygulamanın yapıldığı gün herhangi bir cilt bakımı yapmamalısınız.
 • İşlemden sonraki bir gün boyunca makyaj yapmamanız tavsiye edilir.
 • İşlemden sonra birkaç gün havuz gibi enfeksiyon kapma riskiniz olan ortamlardan uzak durmalısınız.
 • İşlemden sonraki birkaç gün aşırı miktarda alkol almaktan kaçının. Alkol ödemi arttırabilir ve nahoş bir görüntüye yol açabilir.

Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun