Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği, burnun morfolojik yapısındaki biçimsizlikler ve işlevsel sorunlara karşı yürütülen plastik cerrahi operasyonlarına denmektedir. Ayrıca dolgu uygulamasıyla ameliyatsız gerçekleştirilen bir alternatifi de vardır. Nihayetinde burun estetiği kişinin genel burun yapısıyla ilgili birçok problemi çözmeyi amaçlayan yöntemlerdir.


Öncesi / Sonrası

Fiyat:
Rötüş - Ücretsiz


Randevu Al

Dilerseniz 0530 843 29 76 numaralı telefonu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aramak için tıklayın.

Burun Estetiği Nedir?

ABurun estetiği orantısız ya da estetik açıdan sakıncalı görünen burun ucu ve burun kemeri yapısının biçimini değiştiren, burnu küçülten ya da büyüten, burunla yüzdeki alın bölgesi arasındaki ya da üst dudakla burun ucu arasındaki açıyı dengeleyen, burun deliklerini küçülten bir estetik cerrahi yöntemidir. Burun estetiği uygulamaları ayrıca sinüzit, burun eti, polip ve benzeri sorunların giderilmesinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Bazı hastalar solunum sorunları nedeniyle burun ameliyatı olabilmekte ve tıbbi sorunlar düzeltilirken burun estetiğinden de faydalanabilmektedirler.

En çok tercih edilen estetik cerrahi operasyonlarından biri olması nedeniyle bu işlem ile ilgili merak edilen birçok konu bulunur. Rinoplasti kesi gerektiren cerrahi bir işlem olduğu için her majör ameliyat gizi bazı riskler barındırır; bu nedenle hastanın bu riskler hakkında bilgilendirildikten sonra ameliyat ile ilgili kararını vermesi gerekir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği yaptırmadan önce mutlaka doktorunuzla detaylı bir görüşme yapmalısınız. Bu işlemden beklentilerinizi doğru ifade ettiğiniz takdirde doktorunuz işlem için uygun bir aday olup olmadığınız belirtecektir. Burun estetiği özünde bir cerrahi operasyondur. Bu işlemde zaman zaman farklı teknikler uygulanabilmektedir. Bu teknikler özetle kişide sinüzit veya et büyümesi türevi hastalıkların bulunup bulunmadığına ve kişinin burnundaki dokuların niteliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Rinoplasti teknikleri kişiden kişiye farklı şekilde uygulanabilmektedir ve bu doğrultuda farklı burun estetiği çeşitleri bulunur. Rinoplastide aktif olarak kullanılan 5 farklı yöntem mevcuttur:

1. Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rinoplasti)

Koruyucu burun estetiğinde burnun genel olarak kemik yapısını ve kıkırdağındaki unsurları koruyarak ameliyat gerçekleştirilmektedir. Oldukça revaçta olan bir tekniktir.

2. Yapısal Rinoplasti

Bu teknikte burun derisinin altında çıkarılan kıkırdak ve kemiği ayarlayarak tekrardan yapılandırmak esastır.

3. Push Down Rinoplasti

Bu ameliyat tekniğinde kıkırdak ya da burun sırtı bölgesindeki kemik çıkarılmamakta, burun sırtı bölgesindeki kemiğin alt kısmı iç taraftan kesi açılarak buralarda herhangi bir çıkarma işlemi yapmaksızın aşağıya doğru bastırılarak burun boşluğuna konumlandırılır. Böylece istenilen sonuç elde edilebilmektedir.

4. Let Down Rinoplasti

Diğer ismiyle kapalı rinoplasti; operasyonun işleyişinde burnun üst tarafındaki kıkırdak bölgesi yerine daha alt kısımlardaki kemiklerin alınıp buruna şekil vermekle özetlenebilecek olan bir yöntemdir. Kısa sürede iyileşme sağlaması yöntemin bir diğer avantajıdır.

5. Tiprinoplasti

Tiprinoplasti, diğer adıyla burun ucu estetiği; burnun anatomik yapısında bir şekil bozukluğu ya da asimetri olmamasına karşın, burun ucu kıkırdaklarındaki biçimsel bozukluğu gidermek adına gerçekleştirilen bir ameliyattır. Genel olarak burun ucunda düşüklük, aşağıya doğru burun ucu, orantısız burun ucu, sıkışmış görünen burun ucu veya burun ucunda genişlik gibi görünüm problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burundaki türlü yapısal deformasyonlar ve sorunlar sadece estetik değil bazen aynı zamanda fonksiyonel yetersizliklere yol açabilmektedir. Bunlardan en önde geleni yetersiz oksijen alımı gibi ciddi bir duruma yol açabilen nefes alırken zorluk yaşanması durumudur.

Aşağıdaki durumlar burun estetiğine başvuranlarda beklenen sorunlar olarak sıralanmaktadır:

  • Kemerli burun
  • Büyük ya da küçük burun
  • Eğri, orantısız veya çöküntülü burun
  • Deformasyona uğramış burun ucuv
  • Burun ucu düşüklüğü
  • Et bulunan burun

Kimler Burun Estetiği Olamaz?

Burun estetiğinde alt yaş sınırı kadınlarda 17 erkeklerde 18 olarak belirlenmiştir. Burun gelişiminin büyük oranda oturması bireyin ergenlik çağından çıktığı zamanlara rastlar. Burun uzvunun gelişiminin oturmasını beklemek estetik ameliyatı için bir zorunluluktur.

Burun Estetiğinde Anestezi, Hazırlık ve Ameliyat Süresi

Rinoplasti ameliyatı öncesinde sigara kullanımı sona erdirilmelidir. Alkol 2 hafta önceden kesilmelidir. Kan sulandırıcı ilaç, E vitamini ve bitki çayı kullanılmamalıdır. Bunların dışında herhangi bir ilacın kullanımı doktora önceden bildirilmelidir. Rinoplasti ameliyatı spesifik şartlar haricinde genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen ameliyatın süresi ise tekniklere göre değişiklik göstermektedir. Ameliyat ortalama olarak 1,5 ila 3 saat arasında bir zaman almaktadır. Özel olarak kıkırdak, kulak veya sinüs kısımlarına özel müdahale gerektiren işlemlerde süre uzayabilmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün Mü?

Ameliyatsız burun estetiği son günlerde rağbet gören ve sıkça başvurulan bir tekniktir. Bu teknik cerrahi kesi içermeyen bir tedavidir. Ameliyatsız burun estetiği aslında bir silikon ya da dolgu uygulamasını içermektedir. Silikon veya dolgu malzemesi ufak oranlarda burunda doğru orantıyı, pürüzsüzlüğü 4ve düzgünlüğü yakalayabilmek adına belirlenmiş bölgelere enjekte edilir. Bu malzeme dermal dolgu maddesi olarak bilinen bileşenlerden oluşur.

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği her ne kadar görece basit bir uygulama olsa da, operasyon sonrası bakım önemlidir. Ameliyatın üzerinden en az 2 gün geçmeden duş almak sakıncalıdır. Ameliyatı takip eden ilk haftada yüz bölgelerinde şişlikler ve göz etrafındaki morlukların görülmesi normaldir. Şişlikleri önlemek adına başınız dik olacak biçimde uzanmanız gerekir, ancak çok fazla yatmak yerine oturur vaziyette durmak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca ilk 1 ay yan yatmak tavsiye edilmez.

Ameliyat sonrasında burun deliklerinden bir tür açık kırmızı renge sahip sıvının akması ve ameliyattan 1 ay sonraya kadar burundan parçalar şeklinde mukuslu, kanlı ve kurumuş kabukların gelmesi doğal görülür. İlgili hassas bölgeye buz kompresi yapılmamalıdır. Uzunca sayılabilecek bir süre burunda tıkanıklık, koku kaybı ve hassasiyetin oluşması normaldir. Burun bölgesi darbelerden kesinlikle korunmalıdır.


Sorunuz mu var?
Nil Tellioğlu'na sorun