Cilt Bakımı

Cilt bakımı hem erkekler hemde bayanlar için en önemli konulardan bir tanesidir. Güzel görünmek ve güzel bir yüze sahip olmayı herkes ister. Fakat cilt son derece hassas ve dikkat edilmesi gereken bir bölge olduğu için bakım ve kullanılan ürün alanında çok dikkat edilmesi gereken hususlar mevcut.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İlk dikkat edilmesi gereken husus kesinlikle cilt tipi doğru belirlenmeli ve bu cilt tipine uygun ürünler, maskeler kullanılması gerektiğini kimse unutmamalı. Özellikle maske yapmadan önce yüzün antibakteriyel jel veya sabun ile yıkamalı ve temizlenmesi gerekiyor. Eğer maske ilk defa kullanılacaksa önce cildin küçük bir yerinde deneme yapılmalıdır. Çünkü bazı değişik maddeler cilt alerjisine neden olmakta ve cildin kızarmasına, tahriş olmasına, kaşınmasına, kabarmasına sebep olur. Cilt bakımı için temel bilgi vücudun herhangi bir kısmında çıkan sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Eğer cilt için iyi bir şey yapmak isteniyorsa ilk altın kural asla makyaj ile uyulmamalı ve günde en az 8 bardak su içilmeye özen gösterilmelidir.

Makyaj için kullanılan fırçalar düzenli olarak temizlenmeli ki tekrar kullanıldığında cildin kirlenmesine neden olmasın. Cilde uygulanacak olan maske ve peeling işlemleri, yüze her iki günde bir, vücuda ise haftada bir kez uygulanmalıdır. Peeling işlemi yapılmadan önce, özellikle ciltte makyaj bulunuyorsa makyaj temizlenmelidir. Cildi iyice temizleyip kurutarak gözeneklerin içindeki kir ve tıkanıklık olması önlenmelidir. Peeling işlemi uygulanırken gözler ve göz çevresi korunmaya özen gösterilmelidir. Bu işlemi düzenli yapmak gerekir. Haftada 1 veya 2 kere mutlaka işlem tekrar edilmelidir.

Yüz bölgesinde sivilce, tahriş, kızarıklık veya açık yara mevcutsa peeling yapılmamalıdır. Bu sayede cildin enfeksiyon kapmasının önüne geçilmiş olunur. Temizleme aşamaları ilk olarak kaliteli bir cilt temizleyici ve sonrasında cilt tipine uygun bir tonik kullanılıp uygulanmalıdır. Temizleme işleminin ardından cilt gözeneklerinin kısa bir süreli bir buhar banyosu sayesinde açılması son derece uygundur. Bu işlem için yüzü en az 5 dakika boyunca küvete akıtılan sıcak suyun buharına doğru tutulması yeterlidir. Temizleme işleminin ardından günlük cilt bakımı sıralamaları özel problemler için kullanılan ürünleri uygulamakla devam etmelidir. Mesela siyah noktalar, tahriş olan yüz veya yüzdeki kimi izler için özel bir şekilde kullanılan krem, peeling gibi. Cilt ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konularına biri de UV ışınlarıdır. Güneşin zararlı ışınları cildi kurutur ve genellikle lekelenmelere neden olur.

İlkbahar ve yaz mevsimlerinde mutlaka cilt tiplerine uygun güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Cilt bakımı bittikten sonra mutlaka cilt tipine göre nemlendirici bir ürün kullanılmalıdır. Kirli hava gözeneklerin tıkanmasına sebep olan etkenlere karşı bu işlem uygulanabilir. Cilt bakımı hakkında en son yapılacak ve en önemli konulardan biri de sigara içilen ortamlarda bulunmamaya çalışılmalıdır.

Taze meyvelerin ve sebzelerin tüketimi cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Cilde esneklik sağlaması için kolajen ve elastin üretimini desteklemekte olan vitamin ve mineral takviyesi yapılabilir. Ayrıca yeşil çay gibi tüm vücut için sağlıklı olduğu gibi cilt için de detoks kaynağı olarak bilinir. Siyah noktalar varsa bunlardan kurtulmak için düzenli sistematik bir şekilde ve doğru cilt temizliğine özen gösterilmelidir. Kırışık oluşumunun önüne geçmek için yaşa ve cilde uygun şekilde üretilmiş gece ve gündüz kremlerini kullanılmalıdır.

En önemli konuların başında gelen ve asla terk edilmemesi gereken ise düzenli uykudur.